Stromček

Tip: Počasie na VianoceVáš stromček

Pochváľte sa vašim stromčekom napríklad z predchádzajúcich rokov. Pošlite nám jeho fotografiu na e-mail a my ho radi zaradíme do našej fotogalérie.

Stromeček
Dvoubarevné ozdobení, Vánoce 2008
Zaslal: Petr Novák
Vánoční stromeček
Vánoce 2008, smrček od příbuzných ze zahrady
Zaslala: Veronika
Stromeček
Stříbrný smrček 2005
Zaslala: A. Chládková

Obecně

Vianočný stromček patrí neodmysliteľne ku Vianociam. Tradícia zdobenia vianočného stromčeka pochádza z nemeckých krajín. Na Slovensku sa prvý vianočný stromček zdobil začiatkom 17.storočia. Viac sa zdobenie vianočných stromčekov rozšírilo medzi ľuďmi až po prvej svetovej vojne. Stromčeky sa zdobili cukrovinkami a ovocím, koncom 19. storočia aj prvými lojovými sviečkami.

Ozdobený stromček patrí aj dnes neodmysliteľne k Vianociam. Najkrajší je stromček živý. Ceny stromčekov sa v posledných rokoch stále zvyšujú, ale vôňa skutočného ihličia a kúsok skutočnej prírody doma nič nenahradí.

Kto sa uspokojí s menším stromčekom, môže si ozdobiť stromček v kvetináči. Po zvyšok roku sa potom ihličnan stane súčasťou zeleného zátišia na balkóne, terase alebo záhrade a v decembri sa môže opäť „obliecť do slávnostného“.

Stále viac rodín si v súčasnej dobe zaobstaráva stromček umelý. Kvalita a vzhľad umelých stromčekov sa v posledných rokoch výrazne zvýšila. Vyššia kvalita odpovedá aj vyššej cene. Takýto stromček vyzerá tvarovo dokonale, neopadáva, nemusíte každoročne zháňať nový, ale nevonia a je každý rok rovnaký.

Pestrá ponuka vianočných ozdôb nám umožňuje ozdobiť stromček presnepodľa našich predstáv.

Najčastejšie sa používajú sklenené ozdoby. Stromček môžeme ovešať ozdobami rovnakého tvaru (najlepšie pôsobia sklenené gule) v kombinácii farieb napr. zlatá – červená, modrá – strieborná, červená – zelená. Niekto dá prednosť viacerým farbám, v iných rodinách sa zdobí stromček ozdobami rôznych tvarov a farieb. Bohatosť stromčeka potom dotvoríme lesklými reťazami a elektrickými sviečkami. Rovnako pekne pôsobí aj stromček ovešaný slamenými ozdobami doplnený napr. červenými mašličkami.

Vianočné ozdoby
Vianočné ozdoby

Zaujímavé nápady na ozdobenie stromčeka nájdete tiež v predvianočnej ponuke obchodného domu IKEA.

V špecializovaných obchodoch a v stánkoch vianočných trhovníkov môžeme nájsť aj iné, medzi ľuďmi používané, ale obvykle rovnako pôvabné ozoby, napr. drevené figúrky a ozdoby háčkované. Doma si môžeme vyrobiť ozdoby papierové, zo sádry, aj krásne maľované vianočné perníčky je možné zavesiť na stromček. Záleží iba na vašom vkuse.

Ozdoby - slamené
Slamené vianočné ozdoby

Vianoce 2016 © info@vasevanoce.cz, Počasí, Počasie, Vánoce